Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania OC?

Przydarzyła nam się stłuczka lub wypadek. Wydawałoby się, że mając OC/ AC nie mamy się czym martwić i ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w pełni pokrywające szkody. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej. W Polsce zaniżanych jest aż około 90% odszkodowań z OC i AC.

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Chcą uzyskać jak największe zyski. Ceny ubezpieczeń OC/ AC w ostatnim czasie zdrożały . Wydawać by się mogło więc, że ten rynek się unormuje. Jednak gdy chodzi o wypłatę świadczeń to nie można liczyć na zadowalającą kwotę. Do Rzecznika Finansowego nieustannie wpływają skargi od niezadowolonych klientów, skarżących się na zbyt niskie kwoty wypłacanych odszkodowań.

Gdzie firmy ubezpieczeniowe szukają najczęściej oszczędności?

Metody, które najczęściej stosują firmy ubezpieczeniowe to zaniżanie: kosztów wynajmu samochodu zastępczego, kosztorysu części, wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu oraz nie zwracają za holowanie pojazdu.

Zdarza się, że ubezpieczyciele niechętnie godzą się na pokrycie kosztów wynajmu, gdy poszkodowany to osoba prywatna. Argumentując, że jeśli ktoś nie prowadzi działalności gospodarczej to samochód nie jest mu potrzebny i może korzystać np. z komunikacji miejskiej. Co więcej, okres na jaki przysługuje nam wynajem to, od dnia wypadku do czasu naprawy auta. Zasada ta jest notorycznie łamana przez ubezpieczycieli. Opłacają oni wynajem tylko za czas naprawy auta w warsztacie. Z kolei przy szkodzie całkowitej, ubezpieczyciel powinien nam zapewnić samochód zastępczy od dnia wypadku do czasu nabycia nowego pojazdu.

Ubezpieczyciele w kosztorysie często uwzględniają części zamienne, a powinni w wykonać wyliczenie kosztów naprawy przy użyciu oryginalnych części. Kolejną sprawą jest zaniżenie wartości pojazdu. Firmy nie biorą pod uwagę np. niskiego przebiegu. Musimy w takiej sytuacji wykazać, że wartość rynkowa naszego pojazdu jest wyższa. Kolejnym problemem jest niechętnie wypłacanie pieniędzy za holowanie uszkodzonego auta w celu dokonania naprawy. Sądy jednak w takich sytuacjach najczęściej przyznają rację kierowcom.

Szybkie wypłacanie odszkodowania.

Metody, które stosują ubezpieczyciele to szybkie wypłaty odszkodowania na konto kierowcy. Jest to zabieg typowo psychologiczny. W momencie, gdy dana kwota wpływa na nasze konto, cieszymy się że pieniądze są i możemy przystąpić do naprawy. W ten sposób mało kto weryfikuje, czy wypłacona kwota jest odpowiednia i nie zamierza się odwoływać od decyzji. Sprawa szybko zostaje zamknięta.

Dochodzenie swoich praw.

Niestety większość odszkodowań OC jest zaniżana. Jednak odwoływanie się na własną rękę może być bardzo trudne. Wykwalifikowani prawnicy firm ubezpieczeniowych mogą szybko zbyć nasze roszczenia. Nawet jeśli będziemy mieć dużo samozaparcia to procedury mogą ciągnąć się latami. Jednak tu z pomocą mogą nam przyjść firmy odszkodowawcze. Zajmą się oni wszystkimi formalnościami za nas. Mogą oni nas reprezentować przed sądem lub zaoferować wykup szkody. W tym drugim przypadku, na nasze konto szybko wpłynie dopłata, a dalszych roszczeń będzie dochodzić już na własną rękę firma odszkodowawcza.
Niezależenie czy też samemu czy z firmą odszkodowawczą radzimy ubiegać się o swoje. Pamiętajmy, że na ogół proponowana na początku kwota przez ubezpieczyciela jest kwotą wyjściową, więc radzimy walczyć o swoje.