Oględziny uszkodzonego pojazdu online? Na co należy uważać

W ostatnim czasie, na popularności zyskały oględziny uszkodzonego pojazdu wykonane w trybie zdalnym. Związane jest to z trwającą na świecie pandemią. Dzięki temu, ogranicza się bezpośredni kontakt z rzeczoznawcą co dla wielu jest rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście, ma to również swoje złe strony – ubezpieczycielom łatwiej jest zaniżyć wysokość szkody i po prostu zaoszczędzić.


 

Oględziny online – jak to wygląda?


 

Poszkodowany, u którego mają odbyć się takie oględziny, dostaje link do wideokonferencji z ekspertem. Następnie krąży wokół pojazdu i pokazuje wszelkie uszkodzenia. Taki sposób dokumentowania szkody ma swoje logiczne uzasadnienie w przypadku, kiedy skazy są jedynie powierzchowne, np. otarcia, obicia. Oczywiście, jeżeli szkoda jest poważniejsza, to zaleca się przeprowadzenie oględzin w warunkach warsztatowych, gdzie możliwe jest sprawdzenie wszelkich części, nawet wewnątrz pojazdu. Pamiętajmy również, że mamy prawo odmówić zdalnego przeprowadzania oględzin i umówić się na stacjonarną wizytę rzeczoznawcy.


 

Na co powinniśmy uważać przy oględzinach online?


 

Podstawową jest pilnowanie, aby wszystkie części, które uległy uszkodzeniu zostały odnotowane przez rzeczoznawcę. Bardzo często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich kosztorysach nie uwzględniają niektórych części. Poszkodowany zatem musi się odwoływać od ich decyzji i prosić o ponowne oględziny pojazdu. Jeżeli już otrzymamy wycenę szkody, to należy ją dokładnie przeanalizować i sprawdzić, czy jakieś części, stawki nie zostały zaniżone. W przypadku wątpliwości, możemy zgłosić się do wybranej firmy odszkodowawczej, która specjalizuje się w analizowaniu kosztorysów ze szkód komunikacyjnych.


 

Osoby, które uległy kolizji drogowej zazwyczaj są zdenerwowani, chcą działać szybko i nie dbają o szczegóły. Ta sytuacja jest wykorzystywana przez zakłady ubezpieczeń, które próbują nakłonić poszkodowanego na ugodowe zakończenie sprawy. Należy mieć świadomość, że zawarcie ugody (nawet telefonicznie) wyczerpuje wszelkie prawa do dochodzenia roszczeń związanych ze zgłoszoną szkodą. W praktyce oznacza to tyle, że nie jest możliwa dopłata czy sprzedaż szkody.


 

Przeczytaj całość artykułu tutaj


 

Przeczytaj także Zostałeś ranny w wyniku wypadku komunikacyjnego? Należy Ci się świadczenie pieniężne”>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *