Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy!

Ostatnio mogliśmy zauważyć powiększającą się popularność hulajnóg elektrycznych na polskich ulicach. Coraz więcej ludzi wybiera je do pokonywania różnych odległości. Użytkownicy uważają, że są łatwe w obsłudze, wygodne i ekologiczne. Jednak powstały obawy, czy na pewno są one bezpieczne. Sejm pracuje nad nowymi przepisami regulującymi kwestię korzystania z tego sprzętu.Efektem wzrostu popularności jest powiększająca się sieć wypożyczalni pojazdów tego typu. Konsument sam decyduje przez ile minut chce korzystać z tego jednośladu i w jakim miejscu go zostawi. Przez specjalne aplikacje jesteśmy w stanie zlokalizować sprzęt, który znajduje się najbliżej nas.

Niestety, większość osób jeżdżących nie posiada zabezpieczeń np. kasków na głowę. Warto wspomnieć, że to urządzenie potrafi rozpędzić się nawet do 25 km/h, więc jest to wysoce niebezpieczne. Dlatego też Sejm chce uregulować przepisy mówiące o korzystaniu z hulajnóg elektrycznych.

Nowe przepisyNowelizacja ustawy mówi o tym, że korzystanie z tych środków lokomocji będzie możliwe na jezdniach lub chodnikach tylko i wyłącznie w przypadku braku drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. Dodatkowo szerokość chodnika musi wynosić min. 2 metry.

Unormowany zostanie też limit wieku użytkownika. Po wprowadzeniu przepisów osoba, która nie ukończyła 10 roku życia nie będzie mogła korzystać z hulajnogi elektrycznej, nawet w przypadku opieki osoby dorosłej. Prawdopodobnie zostanie też poruszona kwestia zostawiania sprzętu w miejscach, w których może okazać się to niebezpieczne.

Przeczytaj także To powinien wiedzieć każdy kierowca. Czym jest UFG?