Kiedy warto korzystać z usług kancelarii odszkodowawczej?

W celu maksymalizacji swoich zysków większość ubezpieczycieli zaniża należne poszkodowanemu odszkodowanie. Stosują oni różne sztuczki, aby wypłacone odszkodowanie było jak niższe. Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe wykorzystują niewiedzę swoich klientów i nie wypłacają im wszystkich należnych świadczeń, a przecież zgodnie z zawartą umową opłacamy regularnie składki. Szkoda, że jak przychodzi do wypłaty odszkodowania nie otrzymujemy tego na co liczyliśmy. W związku z tym do Rzecznika Finansowego codziennie trafiają skargi od niezadowolonych klientów.


Zalety współpracy z kancelarią odszkodowawczą.


Dlatego w przypadku, gdy poszkodowany nie jest pewien, jakiej wysokości odszkodowanie mu się należy oraz jakie inne świadczenia mu przysługują, powinien zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Tym bardziej, że firma ubezpieczeniowa nie zawsze traktuje poważnie indywidualnego klienta. W momencie gdy w niewłaściwy sposób sami odwołamy się od decyzji, ubezpieczyciel może wcale nie odpowiedzieć na nasze pismo lub też wręcz przeciwnie poinformować nas, że jeśli nie zgadzamy się z decyzją możemy skierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji musimy nastawić się na duży wydatek finansowy. Jednak chyba nie o to chodzi, abyśmy sami sądzili się z ubezpieczycielem, który ma do dyspozycji cały sztab wykwalifikowanych prawników. W takiej sytuacji lepiej od razu zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej. Pracujący tutaj specjaliści, na co dzień zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań. Mają odpowiednią wiedzę w tym temacie, współpracują z lekarzami, rzeczoznawcami, radcami prawnymi. W naszym imieniu odwołają się od decyzji ubezpieczyciela. Powierzając swoją sprawę jesteśmy pewni, że wszelkie formalności zostaną za nas właściwie dopełnione. Mamy też gwarancję, że ubezpieczyciel nie zlekceważy sprawy reprezentowanej przez kancelarię odszkodowawczą. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba kancelaria odszkodowawcza będzie reprezentować nas przed sądem.


Zwłaszcza warto się zastanowić nad współpracą z kancelarią jeśli musimy się zmierzyć z poważną sprawą np. o zadośćuczynienie. Przy tego typu sprawach możemy dodatkowo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia czy rentę alimentacyjną. Jednak każdy przypadek jest inny i trzeba wiedzieć jakie świadczenia, komu przysługują i jak się o nie ubiegać.


Jakich spraw nie podejmują się kancelarie odszkodowawcze?


Pamiętajmy, że każda kancelaria ma określony zakres usług, w których się specjalizuje, zatem trzeba znaleźć taką, która będzie odpowiednia dla naszej sprawy. Istnieją kancelarie specjalizujące się w odszkodowaniach: komunikacyjnych, osobowych, majątkowych, wypadkach w: rolnictwie, pracy czy błędach medycznych…


Musimy się liczyć z faktem, że nie każdą sprawę kancelarie przyjmą.


Kancelaria nie podejmie się sprawy, jeśli:

  • poszkodowany zawarł już ugodę z ubezpieczycielem,
  • sprawa uległa przedawnieniu,
  • poszkodowany został uznany za sprawcę zdarzenia lub sprawa kwalifikuje się jako przestępstwo.


Jak wybrać odpowiednią kancelarię odszkodowawczą?

Ze względu, iż słyszy się o nieuczciwych kancelariach, nie jest łatwo wybrać odpowiednią dla siebie firmę, która będzie nas reprezentować. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, aby była to firma ze stabilną pozycją na rynku o dobrej renomie, gdzie umowa o współpracy będzie jasna i przejrzysta. Zobacz artykuł – Co powinna zawierać umowa z firmą odszkodowawczą? Na co zwrócić uwagę?


Czasem słyszy się, że przedstawiciele firm odszkodowawczych szukają klientów w szpitalach, chodzą po cmentarzach i kontaktują się z rodzinami zmarłych w tragicznych wypadkach, a niekiedy nawet są na miejscu wypadku szybciej niż policja. Takie zachowania są coraz rzadsze. Rynek odszkodowawczy jest coraz bardziej regulowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i nawet jeśli występują tego typu sytuacje, to są one zgłaszane odpowiednim organom. Niemniej jednak, żadna szanująca się i renomowana kancelaria nie pozwoli swoim pracownikom na tego typu nieetyczne zachowanie.


Poza tym warto po prostu sprawdzić daną firmę. Zebrać o niej jak najwięcej informacji.


Zatem jeśli jesteśmy naprawdę przekonani, że należy nam się wyższe odszkodowanie to warto skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej. Pamiętajmy tylko, aby dokonać właściwego wyboru co do naszego pełnomocnika.