Nie zmieniasz opon na zimę? Możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania

Póki co zima nas wyjątkowo rozpieszcza, jeżeli chodzi o warunki na drodze. Skutkiem tego są dylematy kierowców – zmieniać opony na zimowe, czy nie? W świetle prawa, wymiana opon nie jest obowiązkowa, ale ich brak może skutkować stratą odszkodowania w przypadku kolizji bądź wypadku.W Polsce brak opon zimowych nie skutkuje mandatem karnym, istnieje wyłącznie wymóg minimalnej głębokości bieżnika, którzy wynosi 1.6 mm. Musimy być jednak świadomi, że taki mandat możemy otrzymać w innych państwach m.in. w Austrii, Czechach, Francji, Finlandii, Norwegii czy w Słowacji. Radzimy zatem przed podróżą za granicę dowiedzieć się, jakie obowiązują tam przepisy ruchu drogowego.

Wymiana opon a odszkodowanieMimo tego, że w Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, to możemy zostać rozczarowani, kiedy otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, np. kiedy jesteśmy sprawcami kolizji bądź wypadku. Ubezpieczyciele powołują się na zapisy w umowie, które mówią o tym, że nie zostanie wypłacone świadczenie pieniężne ubezpieczonemu, jeśli szkoda została spowodowana wskutek rażącego niedbalstwa ze strony użytkownika pojazdu. Nie chcesz stracić prawa do odszkodowania? Radzimy zmienić opony na zimowe.

Najważniejszą kwestią, jest bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Polecamy zaopatrzyć swój samochód w porządne opony zimowe – ułatwią nam one poruszanie się po trudnej nawierzchni i zwiększą bezpieczeństwo.

Całość artykuły przeczytasz tutaj