Obowiązkowe wyposażenie samochodu. O czym musimy pamiętać?

Apteczka obowiązkowa czy nie? A jak to jest z tą gaśnicą? W tym artykule wyjaśnimy, które urządzenia jesteśmy zobowiązani posiadać. Wspomnimy też o przedmiotach zalecanych, które mogą przydać się nam w awaryjnych sytuacjach, a nawet ocalić czyjeś życie.Bez czego ani rusz?

Oczywiście wymieniamy tutaj głównie przedmioty dodatkowe. Nie piszemy o takich elementach jak np. światła mijania, czy lusterko boczne. Głównie, o tego typu wyposażenie, odpowiedzialny jest producent samochodu. Należy pamiętać, że właściciel samochodu jest zobowiązany do takiego utrzymania pojazdu, aby był zgodny z prawem. Trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica samochodowa to jedyne elementy, które muszą znajdować się w wyposażeniu auta.
  • Trójkąt ostrzegawczy – jest niezbędny w przypadku kolizji, wypadków czy awarii. Informuje on innych uczestników ruchu drogowego o możliwym niebezpieczeństwie lub utrudnieniu na drodze. Należy zapoznać się z odległościami, w jakich musimy umieścić trójkąt w awaryjnej sytuacji od miejsca zdarzenia. Brak trójkąta odblaskowego może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł

  • Gaśnica samochodowa – to kolejny element obowiązkowy. W sytuacji kryzysowej, może ona ocalić komuś życie, więc bardzo ważny jest jej stan techniczny i miejsce przewożenia. Powinniśmy zwrócić uwagę na okres jej gwarancji i legalizacji. W przypadku upłynięcia terminu ważności jesteśmy zobowiązani udać się do specjalisty w celu przeglądu urządzenia. Okres legalizacji może różnić się w zależności od rodzaju gaśnicy lub producenta, zazwyczaj jest to okres od 1 do 2 lat. Brak gaśnicy samochodowej może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.


A co z apteczką?

Z przepisów wynika, że brak apteczki, kamizelki odblaskowej, koła zapasowego, liny holowniczej, zapasu żarówek i narzędzi nie jest karalne. Jednak czy posiadamy te przedmioty tylko w obawie przed mandatem? Należy być świadomym, że wyżej wymienione rzeczy mogą pomóc nam w wielu awaryjnych sytuacjach, mogą zadbać o nasze bezpieczeństwo, a nawet za ich pomocą możemy uratować komuś życie.

Brak dowodu rejestracyjnego

W przypadku kontroli drogowej nie dostaniemy mandatu za brak dowodu rejestracyjnego pojazdu. Od 1 października 2018 roku obowiązują nowe przepisy, z których wynika, że prowadzący samochód nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego. Taki dokument jest jednak niezbędny podczas przeglądu technicznego pojazdu.

Podsumowując obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy samochodowej. Jednak w wielu sytuacjach mogą przydać się też pozostałe elementy wyposażenia. Zwracajmy szczególną uwagę na stan techniczny wymienionych wyżej urządzeń. Istotne jest też odpowiednie ich umieszczenie w pojeździe, aby były łatwo dostępne.

Przeczytaj także Czy trzeba mieć wykupione OC dla nieużywanego auta?