Odszkodowanie za zniszczenia po wichurze

Obecnie nad Polską szaleją bardzo silne wiatry, które powodują wiele nieszczęść i zniszczeń. Kwoty jakie musimy przeznaczyć na ich naprawy niekiedy są bardzo wysokie. W wyniku mocnych podmuchów, łamiące się drzewa niszczą pojazdy, które znajdują się w pobliżu. Narażone na zniszczenia są również dachy budynków, zwłaszcza jeśli są w nieodpowiednim stanie. Warto więc dowiedzieć się, komu i w jakich okolicznościach przysługuje odszkodowanie za straty poniesione przez wiatr.Jak zareagować w przypadku powstałych zniszczeń?

  • Sporządzić dokumentację, która będzie dowodem zniszczeń i okoliczności w jakich powstały.
  • Wezwać odpowiednie służby, które wykonają notatkę z miejsca zdarzenia.
  • Zabezpieczyć obiekty, aby straty nie powiększały się.
  • Skontaktować się z ubezpieczalnią i zgłosić szkodę.


Odszkodowanie z polisy AC pojazdu

Kluczową kwestią w uzyskaniu odszkodowania przez właściciela uszkodzonego pojazdu jest posiadanie polisy AC. Po sporządzeniu stosownej dokumentacji i przedłożeniu dowodów zniszczeń, Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno wypłacić pieniądze. Wysokość otrzymanej kwoty zależna jest od zapisów w umowie z ubezpieczycielem. Niestety może okazać się, że widnieje tam zapis, który mówi, że odszkodowanie nie należy się w przypadku szkód powstałych przez siły natury. Radzimy dokładnie analizować oferty i podpisywane umowy!!

Odszkodowanie z ubezpieczenia majątkowego domu

Kiedy zniszczeniu uległa część nieruchomości np. zerwany dach, wybite okna to podstawą do uzyskania odszkodowania jest posiadanie ubezpieczenia majątkowego od pożarów i innych zdarzeń losowych. W tym przypadku również kluczową kwestią jest treść zawartej umowy z ubezpieczycielem. Przy negocjowaniu warunków umowy, warto zwrócić uwagę czy teren, na którym znajduje się dom, nie jest szczególnie narażony na np. zalania, silne wiatry.

Jak zabezpieczyć dobytek przed wichurami?

Nie parkuj pod drzewami lub pod słupami energetycznymi. O tym bardzo często mówi się w mediach. Jeżeli wiemy, że w najbliższym czasie spodziewać się można wichur, gwałtownych opadów deszczu, burz z nawałnicami to powinniśmy unikać parkowania pod drzewami i wszelkimi słupami energetycznymi. Jeżeli jesteśmy w trasie to warto pamiętać, że przy wyjeździe z lasu bądź terenu zabudowanego może wystąpić nagły, silny wiatr.

Usuń przedmioty z balkonów, które mogą wyrządzić krzywdę. Podczas silnych podmuchów wiatru nawet niewielkie wiaderko może wyrządzić komuś ogromną krzywdę. W czasie przechodzących nawałnic powinniśmy usunąć z parapetów, balkonów, tarasów, ogródków wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Otwarte skrzydła okienne lub drzwiowe mogą zostać uszkodzone przez wiatr, a nawet mogą być powodem nieszczęść. Powinniśmy również sprawdzić, czy garaż jest dokładnie zabezpieczony i przygotowany na wichurę.

Pamiętajmy, że im mniejsze składki na ubezpieczenie tym mniejszy jest zakres ochrony. Powinniśmy dokładnie przeanalizować możliwość ewentualnych zagrożeń przed wyborem oferty. Jeżeli masz problem z uzyskaniem odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub uważasz, że wypłacona kwota jest nieadekwatna do poniesionych strat to radzimy skontaktować się z profesjonalnymi kancelariami odszkodowawczymi, które specjalizują się w walkach o wyższe odszkodowanie.

Przeczytaj także Czy trzeba mieć wykupione OC dla nieużywanego auta?