Podróżowanie pociągiem z dzieckiem. Na jakie ułatwienia możemy liczyć?

Czy podróż z dzieckiem pociągiem może być przyjemna? Otóż może. Jednak warto się do niej odpowiednio przygotować i dowiedzieć, co oferują nam przewoźnicy, aby nam tą podróż umilić. Dowiemy się też, jakiego typu utrudnienia mogą nas spotkać.


Polacy bardzo lubią podróżować samochodem. Jest to oczywiście bardzo wygodny środek transportu, pakujemy tyle bagaży ile pomieści nasz samochód, możemy zatrzymać się kiedy chcemy i docieramy bezpośrednio do celu. Mimo to, w ostatnim czasie coraz więcej z nas chętniej podróżuje pociągiem. Przewoźnicy dodatkowo zachęcają nas korzystnymi ofertami dla całej rodziny.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć rodziny z dziećmi?


Chyba jednym z przyjemniejszych ułatwień są specjalne przedziały przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Mogą z nich korzystać tylko osoby podróżujące z dziećmi do 6 roku życia i kobiety w ciąży. W PKP Intercity w takim przedziale może podróżować tylko jeden z opiekunów, drugi musi zająć sobie miejsce w innym przedziale. Chyba, że będą akurat wolne miejsca i nie pojawi się druga osoba z dzieckiem. Gdy wchodzimy do pociągu, najlepiej zapytać konduktora, gdzie znajduje się taki przedział. Inaczej jest w Pendolino. Tutaj podróżować może dwoje rodziców. Co ważne, w tym przypadku bilety do przedziału rodzinnego możemy otrzymać tylko w kasie biletowej, a nie online.

Przewoźnicy oferują wiele zniżek na zakup biletów. Mamy np. bilet rodzinny, które daje nam 30% zniżki dla 4 osób dorosłych podróżujących z dzieckiem. Karta Dużej Rodziny daje nam dodatkowe 30% zniżki. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Jednak pamiętajmy, o tym że musimy posiadać dla nich bilet zerowy – ze 100% zniżką oraz ważny dokument tożsamości.

W wagonie restauracyjnym możemy poprosić za darmo o wrzątek i o podgrzanie posiłku. Kolejnym plusem jazdy pociągiem jest to, że dziecko nie musi siedzieć kilku godzin zapięte w foteliku, lecz może chodzić sobie po pociągu ile mu się podoba. Nie musimy prowadzić auta, zatem możemy poświęcić czas naszemu dziecku na gry i zabawy. Nie mamy też problemu z zatrzymywaniem się na toaletę czy na przewijanie. Jeśli podróżujemy z niemowlakiem i jest miejsce na rozstawiony wózek, to maluch może wygodnie spać. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż leżenie w ciasnym foteliku.

Na jakie niedogodności musimy się przygotować?


Jednym z większych minusów podróży pociągiem jest noszenie bagażu. Wiadomo, że podróżując z dzieckiem wszystko jest nam potrzebne. Zatem musimy się umiejętnie spakować, aby było nam jak najwygodniej przemieszczać się z bagażami i małymi dziećmi jednocześnie. Często na dworcach nie ma wind, więc musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie pomęczyć się chodząc po schodach. Wiadomo też, że nie w każde miejsce uda nam się dotrzeć pociągiem. Kolejną niedogodnością jest klimatyzacja działająca w pociągach. Czasem w najgorszy upał może nie działać, a czasem może być w przedziale tak zimno, że trzeba będzie założyć na siebie coś ciepłego. Dlatego należy mieć pod ręką cienkie ubranko z długim rękawem dla naszego malucha.

Co nam może ułatwić podróżowanie?


Proponujemy wybierać godziny mniej popularne, tak aby uniknąć tłumów. W ten sposób będziemy mieć zdecydowanie większy komfort jazdy, będzie nam łatwiej wejść i wyjść z pociągu. Warto też kupić bilety dużo wcześniej ze względu na lepsze zniżki. Nie zapominajmy o przekąskach, grach, książkach dla dzieci.

Podróż pociągiem może być bardzo przyjemna dla całej rodziny. Pamiętajmy tylko o wszystkich wspomnianych wyżej poradach. Jazda pociągiem sama w sobie jest ogromną atrakcją dla dzieci, dlatego warto czasem zrezygnować z samochodu na rzecz pociągu. Tym bardziej jeśli wybieramy do miejsca, gdzie jest dogodny i szybki dojazd koleją.

Przeczytaj również Dziecko bezpieczne na drodze.