Poduszki powietrzne – co o nich wiesz?

Poduszki powietrzne to bardzo ważny element wyposażenia naszego pojazdu, jednak nie wiele się o nich wspomina. Od ich jakości, sprawności może zależeć nasze życie. Warto więc bliżej zapoznać się z tym jak one działają, jak sprawdzić ich żywotność i co zrobić kiedy już wystrzeli.Poduszka powietrzna składa się z trzech elementów: układu aktywującego, generatora gazu i elastycznego pojemnika. Po upływie około 10 milisekund od zderzenia czujniki aktywujące wysyłają sygnał do generatora gazu, który rozpoczyna napełnianie poduszki. W ciągu 40 milisekund jest całkowicie przygotowana i gotowa na uderzenie kierowcy bądź pasażera.

Worek, z którego wykonywane są poduszki powietrzne to bardzo wytrzymały materiał syntetyczny (czasem z dodatkiem bawełny), którego żywotność przewidywana jest na dłuższą niż żywotność samochodu. Sam układ aktywujący i generator gazu też powinien działać bez zarzutu, jeżeli pojazd był prawidłowo eksploatowany.

A co w przypadku, kiedy nasza poduszka powietrzna wystrzeli?
Niestety profesjonalna wymiana nie należy do najtańszych. Mechanik musi wymienić wiele elementów, po to, aby zapewnić nam pełne bezpieczeństwo. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy montują w pojazdach atrapy poduszek powietrznych. Zalecamy więc przeprowadzić specjalistyczną, komputerową diagnostykę, która sprawdzi czy mechanik nas nie oszukał. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprawne poduszki to wzrost naszego bezpieczeństwa podczas jazdy.

Całość artykułu przeczytasz tutaj