Stłuczka na parkingu – zapłacisz za ucieczkę!

Wiele słyszy się o uszkodzeniach pojazdów np. na parkingach i ucieczkach sprawców z miejsca zdarzenia. Można się niemile zaskoczyć, kiedy po jakimś czasie dostaniemy pismo z wezwaniem do zapłaty, ale nie od poszkodowanego tylko od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Należy mieć świadomość, że wykupione ubezpieczenie OC nie chroni nas we wszystkich przypadkach.Kiedy możemy być obciążeni finansowo za wyrządzoną szkodę?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że Ubezpieczyciel ma prawo do egzekwowania zwrotu wypłaconego odszkodowania z polisy OC:

  • W sytuacji, kiedy prowadzący pojazdem wyrządził szkodę z premedytacją w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu środków odurzających,
  • W sytuacji, kiedy szkoda została wyrządzona pojazdem pochodzącym z przestępstwa np. kradzieży,
  • W sytuacji, kiedy osoba prowadząca pojazd nie posiadała wymaganych uprawnień np. prawa jazdy kategorii B,
  • W sytuacji, kiedy pojazd nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC (w tym przypadku o regres może ubiegać się UFG),
  • W sytuacji, kiedy kierowca po wyrządzeniu szkody zbiegł z miejsca zdarzenia.


Ucieczka może Ci bardziej zaszkodzić

Osoby, które wyrządzają szkodę uciekają z miejsca zdarzenia w obawie przed konsekwencjami. Trzeba mieć świadomość, że to tylko może pogorszyć sytuację. Po przekazaniu poszkodowanemu nr swojej polisy co prawda tracimy większość zniżek na OC, ale odpowiedzialność za naprawę pojazdu spoczywa na ubezpieczycielu. Jeżeli na miejsce zostanie wezwana również policja, to prawdopodobnie sprawca otrzyma niewielki mandat.

W momencie, kiedy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia grozi mu odpowiedzialność karna. Dodatkowo, ubezpieczyciel wezwie go do zapłaty za naprawę uszkodzonego pojazdu. Kwota, w zależności od wyrządzonych szkód, może wynieść nawet kilka tysięcy.

Podsumowując, ucieczka z miejsca zdarzenia jest wysoce nieopłacalna. Powinniśmy przekazać poszkodowanemu nasze dane, które pomogą mu w uzyskaniu odszkodowania z polisy OC.

Całość artykułu przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także Odszkodowanie za zniszczenia po wichurze.