Wyjeżdżasz za granicę na narty? Sprawdź aktualne przepisy

W Polsce rozpoczął się okres ferii zimowych, a to idealny moment na narty. Coraz więcej jest zwolenników wyjazdów za granicę, w celu poszukiwania idealnych stoków. Przed wyjazdem, radzimy dokładnie zapoznać się z przepisami panującymi w innych krajach, aby uniknąć niechcianych niespodzianek.Kupowanie winiet autostradowych

Winiety autostradowe są obowiązkowe w wielu państwach europejskich. Da się je zakupić jeszcze przed podróżą w Polce, ale wiąże się to z większymi opłatami, ponieważ firmy zajmujące się dystrybucją winiet naliczają dużo większe prowizje. Pamiętajmy, że źle przyklejona, wypełniona lub uszkodzona winieta skutkuje taką samą karą, jak w przypadku jej nieposiadania.

Przepisy w przykładowych państwach narciarskich

  • Czechy, Słowacja – ograniczenie prędkości do 50/90/130 km/h, wymagana jazda na światłach całą dobę, obowiązkowe opony zimowe (w Słowacji tylko w warunkach zimowych), zabronione używanie telefonu w czasie jazdy, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0.0 promila.
  • Francja – ograniczenie prędkości do 50/80-90/130 km/h, nie wymagana jazda na światłach przez całą dobę, opony zimowe nie są obowiązkowe, zabronione używanie telefonu w czasie jazdy, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0.5 (0.2) promila.
  • Austria – ograniczenie prędkości do 50/100/130 km/h, nie wymagana jazda na światłach przez całą dobę, w warunkach zimowych opony zimowe są obowiązkowe, zabronione używanie telefonu w czasie jazdy, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0.5 promila.
  • Włochy – ograniczenie prędkości do 50/90-110/130 km/h, poza terenem zabudowanym wymagana jest jazda na światłach przez całą dobę, w warunkach zimowych opony zimowe są obowiązkowe, zabronione używanie telefonu w czasie jazdy, dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0.5 promila

    Przed podróżą za granicę warto sprawdzić aktualne przepisy ruchu drogowego i wysokość ewentualnych opłat, aby być przygotowanym. Jeżeli wybieracie się do kurortów narciarskich to radzimy sprawdzić ceny np. wynajmu sprzętu narciarskiego lub karnetu. Doskonałe zorganizowanie wyjazdu oszczędzi nam dodatkowego stresu.

    Całość artykułu przeczytasz tutaj,

    Przeczytaj także Nie zmieniasz opon na zimę? Możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania