Wypadek drogowy a kolizja – wyjaśniamy różnicę

W codziennym porozumiewaniu się wielu z nas używa tych dwóch określeń na zasadzie synonimów – słów o tym samym znaczeniu, ale nie do końca jest to poprawne. Dla funkcjonariuszy wypadek i kolizja to dwie odrębne sytuacje, które znacząco się różnią.



Wypadek jest przestępstwem!

Mówiąc o wypadku, należy wiedzieć, że jest on definiowany jako zdarzenie drogowe, którego powodem było nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa. Skutkiem wypadku jest śmierć jednego z uczestników zdarzenia, obrażenia ciała, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie narządu lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni.

Dla policjantów różnica między wypadkiem a kolizją jest znacząca, ponieważ konsekwencje dla sprawców tych zdarzeń są całkowicie inne. Jeżeli uczestnik zdarzenia doznał obrażeń ciała, to zawiadomienie policji jest obowiązkowe, nawet jeżeli poszkodowany sobie tego nie życzy. Sprawcy wypadku grozi odpowiedzialność karna, nawet do 8 lat pozbawienia wolności, w przypadku śmierci jednego z poszkodowanych.

Kolizja – kiedy o niej mówimy?

Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego nikt nie poniósł poważniejszych obrażeń (rozstrój zdrowia trwający mniej niż 7 dni) to specjaliści mówią o kolizji drogowej. Należy pamiętać, że o tym czasie nie decyduje pobyt poszkodowanego w szpitalu, ale długość utrzymywania się skutków zdarzenia. W przypadku, kiedy nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu to sankcją za zdarzenie są punkty karne i mandat dla sprawcy kolizji.

Całość artykułu przeczytasz tutaj