Czy warto dokupić ubezpieczenie assistance?

O ubezpieczeniu assistance warto pomyśleć, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż po Polsce i Europie. Posiadanie takiego ubezpieczenia oszczędzi nam wiele nerwów. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wybrać ubezpieczenie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Brak assistance może nas sporo kosztować.

Wykup assistance jest wręcz konieczny, gdy planujemy wyjazd za granicę. Posiadając to dodatkowe ubezpieczenie, jesteśmy zabezpieczeni w razie awarii, stłuczki czy wypadku samochodowego. Wystarczy, że zadzwonimy pod numer, który mamy na polisie. W niedługim czasie pojawiają się fachowcy, którzy pomogą nam rozwiązać problem na miejscu lub odholują samochód do warsztatu. Możemy też oczywiście nie mieć assitance i skorzystać z takich usług na własną rękę, lecz wtedy kosztów nie pokryje ubezpieczyciel, leczy my sami. Przykładowo, koszty holowania do warsztatu i naprawa auta w Niemczech mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Czym jest dobre assistance?

Assistance nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym lecz dodatkowym. Najbardziej podstawowy pakiet jest w cenie OC i AC. Niektórym osobom może się wydawać, że skoro przy kupnie OC/AC dostali za darmo pakiet assistance to mają problem z głowy. Nic bardziej mylnego. Pakiet assistance otrzymany z cenie z OC/AC w porównaniu z takim wykupionym dodatkowo mogą się znacząco różnić oferowanymi usługami. Aby być pewnym co oferuje nasze assistance należy dokładnie przeczytać warunki OWU. Bowiem może się okazać, że darmowa polisa będzie działać tylko np. w przypadku kolizji lub pomoc będzie ograniczać się tylko do pomocy telefonicznej (udzieleniu informacji, gdzie znajduję się najbliższy warsztat lub stacja. Pomoc może też polegać tylko na naprawie drobnych usterek jak wymiana koła czy tankowanie paliwa. Co jest raczej pewne takie assitance nie zadziała za granicą.

Czym kierować się przy wyborze assistance?

Decydując się na zakup tej polisy powinniśmy dobrze zapoznać się z usługami, jakie oferuje nam ubezpieczyciel. Należy sprawdzić, czy pomoc będzie obejmować Polskę i Europę, jaki jest zasięg holowania, zdarza się że jest to tylko kilkadziesiąt km. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb. Jednak dobra polisa powinna zapewnić nam możliwość naprawy auta bezpośrednio na miejscu lub odholowania do najbliższego warsztatu i skorzystanie z auta zastępczego. Pokrycia kosztów hotelu, powrotu jeśli będzie taka potrzeba. Dobry pakiet na Polskę i Europę można kupić już za około 150 zł. Oczywiście im wybierzmy więcej rozszerzeń np. opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi czy nad zwierzętami, tym cena będzie wyższa.

Podsumowanie.

O dodatkowej polisie warto pomyśleć, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż. W razie kłopotów z autem lepiej, żeby koszty naprawy pokrył ubezpieczyciel, niż mielibyśmy to robić z własnej kieszeni. Tym bardziej, że cena polisy w porównaniu z kosztami, jakie mogłyby nas czekać jest niewielka. Przed podpisaniem umowy musimy zapoznać się dokładnie z warunkami OWU i sprawdzić, czy zawiera ona wszystkie usługi jakich oczekujemy. Jeśli ubezpieczyciel zaoferował nam w ramach OC/AC polisę assistance, to musimy się liczyć z tym, że usługi będą bardzo ograniczone. Chcąc posiadać dobry pakiet, który zapewni nam pełną pomoc, musimy po prostu zapłacić.

Przeczytaj również Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z AC?