Dziecko bezpieczne na drodze.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i chodniku jest bardzo ważne. Prawidłowych zasad należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat.


Uczmy dzieci prawidłowych zachowań.

Obowiązek nauki bezpiecznego poruszania się po drodze spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Powinniśmy cały czas uczyć dziecko, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Jeśli dziecko będzie samo chodzić do szkoły, to należy przejść z nim kilka lub kilkanaście razy trasę z domu do szkoły. Zwrócić uwagę, w których miejscach powinno zachować szczególną ostrożność. Nie zapominajmy też o zasadzie ograniczonego zachowania do kierowcy. Jest to ważna cecha, którą powinno posiąść nasze dziecko. Nawet jeśli znajduje się ono na przejściu dla pieszych, to nie powinno przechodzić przez ulicę, jeśli samochód wyraźnie się nie zatrzyma lub nie zacznie zwalniać.

Zadbajmy o to, aby dziecko było wyraźnie widoczne.

Jest to jedna z najważniejszych zasad. Nie mówimy tu tylko o drogach gdzie nie ma chodnika, lecz również o miejscach słabo oświetlonych. Wiele kierowców przekracza dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym, a przejścia dla pieszych potrafią być słabo oświetlone. Warto zaopatrzyć dziecko w kamizelkę odblaskową, czy innego rodzaju gadżet (breloczek, naklejkę itp.), aby ułatwić kierowcy dostrzeżenie dziecka z daleka.

Bezpieczna jazda na rowerze.

Nasza pociecha powinna jeździć na rowerze w kasku. Niezwykle istotne jest, aby kask był prawidłowo zapięty. Rower musi posiadać światło przednie jak i tylne jak i sprawny hamulec. Malec powinien być wyposażony w dodatkowe elementy odblaskowe.

Dodatkowo my jako rodzice pamiętajmy, aby:
  • nie wysadzać dziecka z samochodu od strony ulicy,
  • nie przejeżdżać przez pasy dla pieszych na rowerze, jest to notorycznie łamana zasada przez polskich rowerzystów, niestety tych samych błędów uczymy nasze dzieci.


Uczenie naszych dzieci, już od najmłodszych lat, prawidłowego zachowania na drodze jest bardzo ważne. Dzieci bardzo dużo czerpią od rodziców, zatem pamiętajmy aby być dla nich dobrym przykładem.

Przeczytaj również – Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.