Jak szybko sprawdzić OC innego pojazdu podczas stłuczki lub kupna samochodu?

Ostatnie zmiany w prawie pozwalają kierowcy na jazdę bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W związku z tym nasuwa się pytanie: gdzie w razie kolizji lub wypadku sprawdzić czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC?


Zawsze sprawdzajmy ważność polisy OC.

Może się zdarzyć, że przy kolizji lub podczas kupowania używanego auta, spotkamy się z odmową pokazania nam ważnej polisy OC. Kierowca może się tłumaczyć, że akurat nie ma dokumentów przy sobie. My jako poszkodowani lub potencjalni klienci musimy zachować czujność w takiej sytuacji i koniecznie sprawdzić, czy dany pojazd faktycznie posiada ważną polisę OC.

Gdzie sprawdzić OC pojazdu?

Mając dostęp do internetu w telefonie, możemy bardzo szybko sprawdzić, czy dany pojazd posiada ważne OC. Należy wejść na stronę Narodowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl, a dalej w zakładkę „Sprawdź OC pojazdu”. Wpisując numer VIN lub numer rejestracyjny samochodu znajdziemy informacje: o numerze polisy OC oraz o firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę. Cała czynność zajmuje dosłownie kilka chwil.
Na stronie UFG znajdują się dane dotyczące wszystkich aktualnie posiadanych przez kierowców polis OC i AC. Ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosić do UFG informacje o zakupie polisy w ciągu 14 dni od podpisania umowy z klientem.

Jaka kara za brak ważnego OC?

Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Za jego brak grożą surowe kary. W 2019, w przypadku spóźnienia się z kupnem polisy OC o 14 dni lub więcej kara może wynieść nawet 4500 zł! Jest to najwyższa kwota, jaką może być zmuszony zwrócić kierowca samochodu osobowego. Im krótsze opóźnienie tym niższa kara. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie wykrywalność pojazdów bez polisy OC znacząco wzrosła, dzięki nowemu systemowi, z którego korzysta UFG. Jest on niezwykle skuteczny. UFG korzysta z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Dzięki temu wykryto aż 75 % pojazdów bez ubezpieczenia.

Podsumowanie.

Ważną polisę OC każdego pojazdu możemy bez problemu sprawdzić na stronie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, poprzez wpisanie numeru VIN lub numeru rejestracyjnego. Warto zweryfikować taką informację, zwłaszcza jeśli drugi kierowca niechętnie chce nam okazać polisę OC. Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego kierowcy, kara za jej brak może wynieść nawet 4500 zł.