Na czym polega odkup szkody OC?

Z związku z ciągłymi przypadkami zaniżania przez ubezpieczycieli wysokości odszkodowań, poszkodowani szukają różnych rozwiązań tego problemu. Szukając pomocy mogą trafić do kancelarii odszkodowawczych, których reklamy typu “Odkupimy Twoją szkodę OC” czy “Dopłaty do odszkodowań OC” są coraz bardziej popularne. Co to znaczy?


Odkup szkody OC


Decydując się na współpracę z firmą odszkodowawczą mamy do wyboru dwie opcje. Możemy skorzystać z opcji wykupu szkody, czyli sprzedaży innej firmie prawa do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela. W tym przypadku, w momencie podpisania umowy poszkodowany otrzymuje niemal natychmiastową gotówkę, a firma odszkodowawcza na własną rękę dochodzi dalszych roszczeń. Należy podkreślić, że odkupu szkody (od której powstania minęły mniej niż 3 lata) można dokonać tylko w przypadku odszkodowań komunikacyjnych oraz majątkowych. Co więcej, odsprzedać szkodę możemy tylko raz, ponowna sprzedaż innej firmie jest przestępstwem. Drugą opcją jest podpisanie umowy o reprezentowaniu nas w sporze z ubezpieczycielem. Gdzie firma przygotowuje za nas wszystkie pozwy i odwołania, a w razie potrzeby reprezentuje nas przed sądem.


Jak przebiega odkup odszkodowania OC?


Proces odkupu odszkodowania OC przebiega bardzo szybko. Wysyłamy firmie odszkodowawczej kosztorys, na podstawie którego była likwidowana szkoda. Następnie zostanie nam podana kwota, za jaką kancelaria jest w stanie odkupić od nas szkodę. Gdy decydujemy się na sprzedaż, podpisujemy umowę cesji wierzytelności, a następnie otrzymujemy gotówkę.


W przypadku sprzedaży szkody szybko pozbywamy się kłopotu i otrzymujemy gotówkę, jednak musimy z góry zgodzić się na kwotę zaproponowaną przez firmę odszkodowawczą. Nie ponosimy tutaj żadnego ryzyka. Natomiast przy reprezentacji uczestniczymy w całym procesie, a pieniądze są wypłacane w zależności od wygranej sprawy. Firma odszkodowawcza bierze procent od wygranej kwoty. Niestety w przypadku reprezentacji istnieje ryzyko, że spór z ubezpieczycielem będzie trwał długo, a co gorsza możemy sprawę nawet przegrać.