Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z AC?

Posiadając autocasco jeździmy spokojnie i mamy nadzieję, że w razie gdy dojdzie do kradzieży naszego samochodu lub gdy spowodujemy wypadek otrzymamy odszkodowanie. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty autocasco, jeśli nie dostosujemy się do warunków zawartych w umowie.

Jak wiadomo, OC musi posiadać każdy kierowca. Jednak AC jest dobrowolne, a zasady działania tej polisy zależą już od danej firmy ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z OWU, a zwłaszcza z wyłączeniami w niej zawartymi. Nieznajomość tych wyłączeń może kosztować nas odmowę wypłaty AC i będzie to w zupełności zgodne z prawem.

Główne powody odmowy wypłaty AC w przypadku kradzieży.


Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam odszkodowania, gdy dopełniliśmy się zaniedbania.

Brak kompletu kluczyków.
Za zaniedbanie ubezpieczyciel może uznać przekazanie jednej pary kluczyków, podczas gdy przy podpisaniu umowy zadeklarowaliśmy komplet. Może się zdarzyć, że kluczyki zostaną nam skradzione z domu, czy płaszcza w restauracji, kawiarni, siłowni itp. W takim przypadku jest wysoce prawdopodobne, że nie otrzymamy odszkodowania, ponieważ nie zabezpieczyliśmy prawidłowo kluczyków i przyczyniliśmy się do ich kradzieży.

Błędna deklaracja ilości i rodzaju kluczyków.
Przy wypełnianiu deklaracji musimy wpisać dokładnie, ile i jakich kluczyków posiadamy – czy ich pochodzenie jest oryginalne czy nieoryginalne. Po kradzieży ubezpieczyciel przeprowadza weryfikację stanu kluczyków. Jeśli wykryje niezgodność to możemy się spodziewać odmowy wypłaty odszkodowania.

Brak kompletu dokumentów.
To samo tyczy się posiadania kompletu dokumentów. Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i wszystkie dokumenty, które zadeklarowaliśmy w umowie musimy odpowiednio zabezpieczyć. Ich brak może spowodować, że ubezpieczyciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania. Inaczej sprawa wygląda, jeśli dokumenty zostały zabrane nam siłą w wyniku np. napadu, ale trzeba pamiętać aby od razu zawiadomić policję.

Brak ważnego przeglądu.
Brak ważnych badań technicznych może być kolejnym powodem odmowy wypłaty odszkodowania AC. Jednak stan techniczny pojazdu musi mieć bezpośredni wpływ na zaistniały wypadek. Jeśli nie ma związku przyczynowo – skutkowego między złym stanem pojazdu a wypadkiem to ubezpieczyciel musi odszkodowanie wypłacić.

Poza powyższymi przykładami odszkodowania możemy nie otrzymać w następujących sytuacjach:
  • gdy drogi samochód zostawiliśmy na parkingu niestrzeżonym,
  • kluczyki od samochodu były pozostawione w stacyjce,
  • prowadziliśmy samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • nie mamy ważnego prawo jazdy,
  • złamaliśmy zasady ruchu drogowego np. przejechaliśmy na czerwonym świetle, nie zapieliśmy pasów bezpieczeństwa.
.

Dla kogo AC?

Nad wykupieniem autocasco powinni zastanowić się przede wszystkim właściciele nowych aut oraz samochodów marek, które często padają ofiarą kradzieży tj.: Audi, Volksvagen, Skoda, Mazda. W ostatnich latach samochody te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród złodziei działających na terenie Polski. Ponadto, autocasco przyda się, gdy auto ulegnie uszkodzeniu podczas burzy czy wichury, w wyniku zderzenia z innym pojazdem, pieszym czy zwierzęciem.

Dokładnie czytajmy OWU.

Przy wybieraniu AC bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, a w szczególności z wyłączeniami zawartymi w umowie. Pozwoli nam to uniknąć zaskoczenia i rozczarowania, gdy zgłosimy się po wypłatę pieniędzy i spotkamy się z odmową, ponieważ nie dopełniliśmy warunków umowy.

Ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, gdy nie spełnimy warunków zawartych w umowie:
  • nie będziemy posiadać kompletu kluczyków, dokumentów lub ważnego przeglądu,
  • błędnie zadeklarujemy ilość i rodzaj kluczyków,
  • złamiemy zasady ruchu drogowego,
  • pozostawimy auto na parkingu niestrzeżonym,
  • zostawimy kluczyki w stacyjce,
  • nie mamy ważnego prawo jazdy,
  • prowadziliśmy samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.



Podsumowanie.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z OWU, abyśmy wiedzieli czego wymaga od nas ubezpieczyciel. Czasami zdarza się, że otrzymamy niższe odszkodowanie lub nie dostaniemy go wcale, chociaż nam ono przysługuje. W takiej sytuacji można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela na własną rękę, poprzez kancelarię odszkodowawczą lub radcę prawnego.



Przeczytaj również – Czy warto dokupić ubezpieczenie assistance?