Ubezpieczenie grupowe, czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie grupowe jak każde inne ubezpieczenie przydaje się w trudnych sytuacjach. Jednak czy jest ono opłacalne zależy od naszej indywidualnej sytuacji, od danej oferty ubezpieczyciela itp. Dla kogo zatem takie ubezpieczenie będzie przydatne?Co to jest ubezpieczenie grupowe?

Jak sama nazwa wskazuje jest to polisa oferowana dla grupy ludzi. Najczęściej taką polisę oferuje pracodawca dla swoich pracowników. Z ubezpieczenia grupowego mogą korzystać także:
  • uczniowie, dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola,
  • klienci biura podróży,
  • klienci banku posiadający kredyt hipoteczny.


Warunki polisy są takie same dla wszystkich ubezpieczonych.
Generalnie ubezpieczeniem grupowym są objęci pracownicy danej firmy. Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest posiadanie umowy o pracę. Opłatę za polisę może wziąć na siebie w całości pracodawca lub pracownik lub też mogą podzielić kosztami po połowie.

Ubezpieczenie grupowe, kupować czy nie?

Na pewno zaletą takiego ubezpieczenia jest jego cena. Będąc w większej grupie płacimy niższą składkę. Ponadto takie ubezpieczenie ma bardzo szeroki zakres ochrony.
Pracownik jest ubezpieczony w razie śmierci, bez względu na jej przyczynę. Co daje zabezpieczenie dla bliskich.
Dodatkowo polisa może obejmować pobyt w szpitalu. Dotyczy to pobytów spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem, chorobą, trwałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu, operacji.
Pakiet może obejmować również ryzyko rodzinne – śmierć małżonka, urodzenie dziecka, śmierć dziecka, poważne zachorowanie małżonka lub dziecka. Zatem za niską kwotę możemy być ubezpieczeni od wielu nieszczęśliwych zdarzeń.

Wadą ubezpieczenia grupowego jest fakt, że musimy się godzić na przedstawione warunki. (Jedyne co możemy negocjować to sumy ubezpieczenia, ale nie zawsze. ) Płacimy za pakiet, który nas nie dotyczy lub nie interesuje np. śmierć małżonka, jeśli jesteśmy singlami. Ważne jest sprawdzenie na jaką sumę odszkodowania możemy liczyć. W razie niskich kwot przy wysokich składkach nie ma co sobie zawracać głowy. Niestety jest tak, że najczęściej kwoty na jakie możemy liczyć przy ubezpieczeniu grupowym są niskie. Są to pewnego rodzaju dodatki, a nie sumy, które pozwolą nas zabezpieczyć. Aczkolwiek to zależy oczywiście od wielkości składki.

Ubezpieczenie grupowe lepiej traktować jako dodatek do ubezpieczenia indywidualnego. Ubezpieczenie indywidualne będzie w całości dobrane do naszych potrzeb. Co więcej, w razie potrzeby odszkodowanie może być wypłacone z obydwu polis. Zatem, jeśli mamy ciekawą ofertę to warto skorzystać. Na pewno nie kupujmy ubezpieczenia grupowego„ bo wszyscy biorą”.

Przeczytaj także Czy warto ubezpieczyć budynek w budowie?