Czy trzeba mieć wykupione OC dla nieużywanego auta?

Wiele osób posiada auta, z których korzysta tylko latem mowa tu np. o kabrioletach czy kamperach. Podobnie jest z motocyklami, korzystamy z nich tylko przez kilka miesięcy w roku. Z kolei inni mają samochody, które stoją przez cały czas na parkingach i nie uczestniczą w ruchu. Czy skoro nie korzystamy z danego pojazdu to musimy mieć dla niego wykupione OC?


Według polskiego prawa wszystkie samochody, które są zarejestrowane muszą posiadać polisę OC. Jedynie pojazdy zabytkowe są wyjątkiem, można wykupić dla nich polisę krótkoterminową – tylko na okres przebywania tych samochodów w ruchu. Za brak ważnej polisy OC kierowcy mogą otrzymać surowe kary. W ostatnim czasie UFG wprowadził narzędzie, dzięki któremu może szybko wychwycić kierowców, którzy nie przedłużyli OC.

Niestety polskie prawo nie przewiduje wyjścia z tej sytuacji. Czasowemu wyrejestrowaniu podlegają jedynie pojazdy ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki i autobusy. Pojazdy te muszą jednak nadal posiadać ubezpieczenie, ale jest ono zdecydowanie niższe, jest to bardzo opłacalne.

Z płacenia składki OC możemy być zwolnieni jedynie jeśli wyrejestrujemy pojazd w Urzędzie Komunikacji Miejskiej. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy pojazd zostanie skradziony lub będzie zezłomowany.

Przeczytaj również Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania OC?